Не потрібно давати воду дитині до 6 місяців?

давати воду дитині

Дуже часте питання від батьків немовлят: «Всі навколо кажуть, що немовляті потрібна вода. Але я вважаю неприродним давати воду дитині. Я можу нашкодити малюку?»

Ні, напроти, можна нашкодити здоров’ю дитини, якщо давати їй додаткову рідину, крім грудного молока!

Що кажуть авторитетні джерела про те, чи потрібно давати воду дитині?

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує виняткове грудне вигодовування до 6 місяців. Дитина у віці до 6 місяців повинна отримувати тільки грудне молоко, немає фізіологічної потреби у введенні в її раціон додаткової рідини у вигляді води та інших чаїв, відварів, соків…

Грудне молоко містить близько 90% води в легкозасвоюваній формі, що повністю задовільняє потреби дитини в рідині як мінімум до 6 місяців, і переважно задовільняє – до року й більше.

Які ризики від введення додаткової рідини немовлятам?

  • Введення додаткової рідини дитині до 6 місяців збільшує ризик гострих кишкових та інших інфекцій, зменшує потребу в грудному молоці (і, внаслідок того, знижує лактацію та підвищує ризик недоїдання) і тривалість грудного вигодовування.
  • Також додаткова рідина може впливати на сталість  водно-сольової рівноваги (гомеостазу) у дітей, що викликає так звану водну інтоксикацію у немовлят.
  • Вода не містить калорій. Але будь-яка її кількість заміщає в раціоні дитини грудне молоко. Тому, якщо давати воду дитині, можна істотно погіршити отримання нею достатньої поживної цінності денного раціону. Це може призвести до недобору ваги, гіршого розвитку та іншим проблемам.

А що ж робити, якщо спекотно і дитині недостатньо рідини?

До прикладу, коли надворі спека, дитина тепло одягнена, сухе повітря в приміщенні …

Є дуже просте та дієве рішення! Тоді необхідно вирішувати саме ці проблеми:

  • охолоджувати повітря,
  • провітрювати приміщення
  • зволожувати повітря в ньому,
  • надягати на дитину відповідну умовам кількість одягу,
  • частіше пропонувати груди вдень та вночі.

Джерела:

Наказ МОЗ України від 20.03.2008 № 149 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років»

Документ ВООЗ «Харчування дітей грудного та раннього віку» 16.02.2018, © Всесвітня організація охорони здоров’я, 2018 р.

Рекомендації ВООЗ «Чому не можна поїти немовлят до 6 місяців водою, навіть коли жарко?»