Що робити при лактостазі

при лактостазі

Всі сучасні медичні протоколи наполягають, що при лактостазі, маститі і навіть абсцесі після операції необхідно продовжувати грудне вигодовування.

Яка допомога при лактостазі?

При виникненні лактостазу першим та головним заходом боротьби є ефективне спорожнення грудей. Як відомо, найефективнішою допомогою у спорожненні грудей є смоктання дитини в правильному прикладанні.

Прі його неможливості з якихось причин (наприклад, дитина груди не бере або прикладання занадто болісно) або в якості додаткового допоміжного заходу може використовуватися зціджування.

Протокол академії медицини грудного вигодовування з дій при лактостазі та маститі радить наступні дії щодо ефективного спорожнення грудей:

  • годувати грудьми частіше, намагатися прикладати спочатку до ураженої залози;
  • перевагу надавати позі, у якій дитина розташована підборіддям до ураженої частини;
  • під час годування робити легкий масаж зціджувальними рухами від ураженої частини до соску;
  • для зняття набряку перед прикладанням до грудей використовувати лімфодренажний масаж – легкими ковзаючими рухами від соска в сторону лімфатичних вузлів;
  • після прикладання дитини до грудей або зціджування використовувати холод на уражену набряклу частину залози;
  • за призначенням лікаря використовувати нестероїдні протизапальні засоби. Сумісними з грудним вигодовуванням є, до прикладу, засоби з діючою речовиною парацетамол, ібупрофен;
  • відсутні жодні докази ризику для дитини при продовженні годування при лактостазі чи маститі, й навпаки, раптове припинення грудного вигодовування несе серйозні ризики виникнення абсцесу грудей для матері. Тому годування необхідно продовжувати, а в разі неможливості – регулярно зціджувати молоко руками або за допомогою молоковідсмоктувача.

Якщо є підозри, що лактостаз міг перетворитися в мастит, необхідно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та можливого призначення антибіотиків.

Джерела:

Mastitis: causes and management, © World Health Organization, Geneva 2000

The Mastitis Spectrum (Revised 2022), ABM Clinical Protocol, Katrina B. Mitchell and The Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee