Причини лактостазів

Причини лактостазів

Лактостаз (застій молока) – часта проблема у годуючих мам. Більше за те, сам по собі лактостаз є досить неприємним явищем. Але важливіше те, що він служить одним з факторів у виникненні маститу. Звичайно, для годуючих мам може бути дуже важливим знати про причини виникнення лактостазів. Це може допомогти за можливості постаратися уникнути їх появи та переходу в мастит.

Неправильне прикладання, неефективне смоктання

Першою та головною з причини лактостазів є неякісне спорожнення грудей. Воно найчастіше пов’язане з неправильним прикладанням або слабким, неефективним смоктанням. Наприклад, коли дитина передчасно народжена, хвора або смокче через накладку, у догляді за дитиною використовуються замінники материнських грудей – соски/пустушки. У разі неправильного прикладання дитини до грудей будь-який інший з чинників, що сприяють виникненню застою, може «вистрілити» та призвести до лактостазу. Хоча у самого по собі було б менше ризику стати його причиною. Тому в профілактиці застоїв молока дуже велика увага приділяється навчанню мами і дитини правильного прикладання до грудей.

Причини лактостазів, пов’язані з організацією грудного вигодовування

На другому місці – особливості організації грудного вигодовування. Це годування за режимом, розтягування проміжків між годуваннями, рідкісні прикладання до грудей або пропущені годування, обмеження смоктання по частоті і тривалості, та ті випадки, коли дитина починає спати всю ніч. Тому всі офіційні рекомендації ВООЗ, національних Міністерств охорони здоров’я, Академії медицини грудного вигодовування містять норму про необмеження прикладань до грудей ні за частотою, ні за тривалістю, тобто про годування на сигнали дитини про готовність до прикладання до грудей. До цього пункту можна віднести й випадки, коли дитина чи мама надають перевагу одній груді перед іншою, а друга залишається менш затребуваною. Також коли через використання сосок/пустушок смоктання грудей заміняється пустим смоктанням.

Травми соска

Наступна, важлива і часта причина, яка пов’язана з першою, це хронічна мікротравма соска з утворенням перешкоди для виходу молока. Це можуть бути закупорки, мозолі або пухирці з молоком (так звані «білі точки»). В цьому випадку об’єднуються погане спорожнення грудей через недостатню ефективність смоктання при неправильному прикладанні до грудей та створення труднощів з виходом молока. Що й дає більш часте виникнення лактостазів.

Гіперлактація, надлишок молока

При надлишку молока застої зустрічаються набагато частіше. Тому дуже важливо дотримуватися основних правил грудного вигодовування та утримуватися від дій, що викликають надмірну лактацію (наприклад, від регулярних зціджувань, розціджування «приходу молока»). Дуже часто лактостази трапляються при відлученні від грудей. Особливо коли темп відлучення виявляється занадто швидким для того, щоб груди встигли пристосуватися.

Інші причини лактостазів:

  • Також досить частою причиною для лактостазу є тиск на груди. Тісний або погано підібраний бюстгальтер, автомобільний ремінь безпеки, незручний одяг, занадто щільно зав’язаний слінг або лямка ерго-рюкзака, поза під час сну на животі або коли притискаються груди … Або різкий локальний сильний тиск або удар (дитина випадково невдало вдарила, або травма грудей, наприклад, під час жорсткого болючого масажу чи розціджування).
  • Зустрічаються іноді також застої молока, які пов’язані з тимчасовим зменшенням або зміною смоктання в період хвороби дитини або мами.
  • Не можна не згадати про таку причину для лактостаз, як материнський стрес і втому. Швидше за все, вони пов’язані з тим, що гормони стресу викликають, по-перше, спазм гладкої мускулатури (в тому числі і навколо молочних протоків, що звужує їх). А по-друге, конкурують з гормоном, що полегшує витікання молока з грудей – окситоцином, що блокує його роботу. Все це дуже ускладнює виведення молока з грудей та їхнє спорожнення, що й може призвести до лактостазу.

Зустрічаються й інші, менш очевидні та доведені причини лактостазів. Тому кожен раз, коли трапляється застій молока, а тим більше якщо вони повторюються, необхідно якомога точніше визначити причину того, що сталося. Тоді з найбільшою ймовірністю можна попередити наступ такої проблеми в майбутньому. Якщо ви не можете зрозуміти, що викликало лактостаз у вас, вам може допомогти у цьому розібратися наша консультантка з грудного вигодовування.

Джерела:

Mastitis: causes and management, © World Health Organization, Geneva 2000

The Mastitis Spectrum (Revised 2022), ABM Clinical Protocol, Katrina B. Mitchell and The Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee