Молоко зникло від стресу

зникло молоко від стресу

Хто з нас не чув історій про те, як раптово зникло молоко від стресу? Але це міф! Звучать вони дуже переконливо та навіть страшно – адже все було добре, і раптом! А головне – зробити вже нічого не можна, доводиться переходити на суміш!

Факти:

Давайте розберемося, що ж відбувається під час стресу й від чого може (або не може) зникнути молоко?

Стрес супроводжує наше життя всю історію людства, як і будь-яких живих істот. Стрес – це реакція тіла, те, що допомагає вижити, пристосуватися й адаптуватися до ситуації в житті, що весь час змінюється. Життя без стресу неможливе в принципі. Стрес умовно ділиться на позитивний і негативний, але гормональну реакцію тіла він викликає в будь-якому випадку приблизно однакову – виділяються гормони адреналін, норадреналін та кортизол, які – тадам! – працюють як антагоністи (речовини з протилежною та блокуючою дією) одного з гормонів, що відповідають за лактацію – окситоцину, але практично не порушують роботу іншого гормону – пролактину. А між тим, за виробництво молока відповідає саме пролактин, окситоцин ж – за виділення молока з грудей. Тобто безпосередньо сам стрес не впливає на кількість виробленого молока, проте може тимчасово істотно погіршити виділення молока з грудей.

Але чому ж люди помічали, що після гострих переживань та стресу зменшується кількість молока?

Тому що правильні спостереження, як це часто буває, викликають неправильні висновки.

Спостереження: жінка переживає стрес, дитина починає багато непокоїтися та плакати (що майже завжди трактується як «голодний, мало молока»), в спробі підтвердити це – намагаються зціджувати і закономірно зціджують мало. Висновок – кількість молока зменшилось.

А ось тут вже вмикається ланцюжок дій, від яких тепер в реальності кількість молока зменшується:

  • мама переживає стрес 
  • молоко гірше відділяється 
  • мама нервує, дитина «зчитує» мамині емоції і почуття 
  • дитина поводиться неспокійно 
  • мама «перевіряє кількість молока зціджуванням» 
  • приходить до висновку, що молока мало 
  • дає пляшку, «заспокоює» малюка соскою 
  • дитина менше смокче груди 
  • груди отримують невірний запит на зменшення кількості молока 
  • виробляють молока менше.

Тобто стає зрозумілим, що кількість молока зменшується не від стресу як такого, а від неправильних дій після нього!

Логічно випливає, що робити, щоб молоко не зникло від стресу: піклуватися про маму – заспокоїти, дати теплого пиття, смачної їжі, зробити розслаблюючий масаж, прийняти душ або ванну (краще це зробити разом з дитиною), разом з дитиною усамітнитися десь, або залягти в ліжко, торкатися, гладити, нюхати її … Куди подінеться окситоцин, з’явиться! І молоко потече, і дитина заспокоїться, і нікуди не дінеться стимуляція і молоко.